Jdi na obsah Jdi na menu
 


Recenze - Magický krystal

28. 8. 2007

Recenze Magický krystal – Legenda o Drizztovi V.

/fotoalbum/obrazky/original/21

Tohle úžasné fantasy je oblíbené jak mezi čtenáři ve světě tak i v České republice. Magický krystal patří k nejprodávanějším fantasy na českém trhu. R. A.  Salvatore napsal tento román v roce 1988 a velmi se s ním proslavil v USA. V ČR tuto knížku vydalo nakladatelství Návrat v roce 1997. Protože byl tento román velice prodávaný, stala se taková věc, že se Magický krystal úplně vyprodal a nebyla žádná šance na dotisk. Proto si za necelých 9 let vzalo do rukou nové fantasy a sci-fi nakladatelství Fantom Print. Udělala zbrusu nové výtisky s novými názvy, které dělaly problémy hlavně v minulých výtiscích. Ale teď už k věci. Salvatore vymyslel kladnou postavu Drizzta do´Urdena (drowa), tedy temného elfa, který se od svých druhů o hodně liší.

 Magický krystal je ukázkou specialisty na dílo fantasy. Příběh spočívá v tom, že mladý a neschopný kouzelník Akar Kessel najde dávno ztracený Magický krystal, poté co zabije svého mistra a je vyhnán do lesů, kde žije trpaslík Bruenor se svými přáteli Drizztem a půlčíkem Regisem. Abych děj víc rozvedl, začnu bitvou mezi lidmi a barbary. Lidé z obrovského města Desetiměstí se vyzbrojí jak nejvíc mohou. Bruenor s trpaslíky se do bitvy zapojí taky a barbary zaženou. Trpaslík si do své péče vezme mladého barbarského bojovníka jménem Wulfgar, který zapadne mezi hlavní postavy knihy.

 A teď něco o Kesselovi. Kouzelník po čase zjistí velikou moc krystalu a postaví si palác uprostřed lesa. Tam vymýšlí taktiky jak ovládnout svět. Sloužit mu budou nejrůznější záporáci z fantasy světa: skřeti, troli, orci, zlobři a další. Wulfgar mezitím dospěje a je vyučován v boji Drizztem. Spolu zažijí nesčetné dobrodružství. Wulfgar nejdříve Drizzta odmítal, ale později se z nich stanou velmi dobří přátelé.

 V této knize zažijete opravdu úžasné boje, které by měli být vzorem ostatním fantasy. Drizzt s Wulfgarem při jednom obzvlášť unikátním boji zjistí komu všichni ti obři a skřeti slouží. Zjistí, že kouzelník, který sídlí v paláci chystá veliký útok na Desetiměstí. Jdou to ohlásit trpaslíkovi Bruenorovi a Regisovi.

 Teď bych se trochu pozastavil u další kladné postavy a tou je Regis. Kdysi byl velmi mocný zloděj, který sloužil pašu Pookovi na jihu. Příběh vypráví jak Regis ukradl Pookovi klenot, jejíž mocí dokázal ovládat člověka pouhým pohledem na přívěsek. V boji mezi lidmi a barbary se Regisovi podařilo zhypnotizovat zrádce, který měl zničit Desetiměstí a tím se proslavil u lidí. Vládce Desetiměstí ho přijal, aby zastupoval Temné lesy, kde sídlil on a jeho přátelé. Bruenor Regisovi řekl, že Desetiměstí hrozí nebezpečí a že mocný kouzelník Akar Kessel chystá krveprolití. Zástupci Desetimstí mu uvěří a začnou se chystat na boj.

 Kouzelník zavolá temného démona Errtua a domluví se s ním o spojenectví. Errtu žije už velmi dlouho a má velký zájem o Magický krystal, který vlastní kouzelník. Domluví se s ním tedy, že až Kessel zemře bude Errtu dalším následovníkem krystalu. Tomu ale Drizzt zabrání. Když drow docvičí barbara, Wulfgar chce utéct za svými lidmi. Shodou náhod se ale utká z drakem, který hlídá bájný poklad. Drizzt ho sleduje a společně draka zabijí a drizzt si ze zlata vezme bájný meč, kterým později zabije Errtua. Ale to už je jiné povídání.

 Drizzt na jedno opuštěné místo zavolá démona Errtu. Po špičkovém boji ho poté temný elf zabije a vydá se zabít Kessela a nadobro zničit Magický krystal. Tu jsem ještě zapomněl na Aegisův tesák. Toto kladivo udělal Bruenor Wulfgarovi a dal do něj veškerou moc a magii. Boj s touto zbraní si přečtete v kapitolách kdy Drizzt ještě učí Wulfgara. Ale teď už pokračuji dál v příběhu.

 Wulfgar přijde do vesnice jeho druhů a chce se stát králem jeho kmenu. Na souboj ho vyzve obávaný a silný král, který si je jist, že barbara zničí. Wulfgar má ale jiné představy. Krále zabije tak, že mu rozdrtí lebku rukama. To už je co říct o Wulfgarově neuvěřitelné síle. Barbar se stane právoplatným králem a všem lidem poví o boji mezi Desetiměstím a nestvůrami, kteří poslouchají Kesselovy rozkazy.

 Přenesu se ale zpět k Drizztovi. Drizzt má sošku démonického stvoření, kočku, která je zavřená v jiné svéře, její jméno je Guenhwyvar a drow ji přivolává na pomoc. No a když vypukne válka a kouzelník pošle všechny své poddané do boje, Drizzt se tajně dostane do paláce a spolu z Guenhwyvar palác rozbijí. Nejprve se ale musím pozastavit u Regise. Lidé z Desetiměstí půlčíkovi tolik věří a hlavně jeho přívěsku, že si jsou jistí, že Regis Kessela zastaví. Ale malý zlodějíček padne přímo do kouzelníkovy léčky. Proto se Drizzt vloupal do paláce nejenom aby zabil Kessela, ale taky aby zachránil jeho přítele.

 Další kladnou postavou je Catti, která se v tomto díle vyskytne jenom někdy. Bruenor ji vychovával už od malička,  když ji našel samotnou v lese. Tou dobou asi do 20 let se z ní stala krásná a mladá žena. Zamilovala se do Wulfgara a on do ní a v této knížce bude pomáhat Bruenorovi a trpaslíkům v dolech při boji z nestvůrami.

 Jak ale dopadne všechno to zamotání v ději? Drizzt rozbije palác, Guenhwyvar vezme Regise do své sféry, Akar Kessel s Magickým krystalem zahyne v lavině a Wulfgar? Ten se svými lidmi přijde pomoci lidem a trpaslíkům v boji proti Kesselovým nestvůrám. Nakonec to všechno dobře skončí a lidé, trpaslíci a barbaři vyhrají.

 Po vyčerpávajícím boji se Bruenor rozhodne, že půjdou hledat zapomenutou Mitrilovou síň, kterou měli kdysi na starost trpaslíci z klanu Válečného kladiva. Tak se na dlouhou cestu vydají Bruenor, král Wulfgar, který své královské povinnosti přenechá svému příteli, Drizzt se svou šelmou a nakonec i Regis, který je proslaven po celém Desetiměstí, že zastavil Akara Kessela a dostal bohatství a slávu. Jenže zjistil, že po něm pátrá zabiják, kterého poslal paša Pook. Regis tedy utekl za svými přáteli.

 Já myslím, že Magický krystal je jedním z nejlepší fantasy co kdy člověk napsal. Hned za Kingem, Tolkienem, Eddingsem nebo Zelaznym je toto fantasy od Satvatoreho jedním z nejlepších. Nebudu to pořád chválit a řeknu vám to na rovinu: Kupte si to, přečtěte si to, jinak o nejde. Opravdu to nemá chybu. Ale jen tak pro zajímavost: hrozná nuda to je, když se všichni ti vládci z Desetiměstí dohadují o něčem, čemu jsem nikdy neporozuměl.

 Nakladatelství: Fantom Print

Počet stran: 272

Rok vydání: 2006

Autor obálky: Todd Lockwood

Překlad: Dagmar Krafková

Autor díla: R. A. Salvatore

Vazba: brožovaná

Formát: 205 x 145 mm

Cena: 209 Kč

 Hodnocení: *****

 Forgotten Realms - Planina ledového větru 1: Magický krystal

 

Recenzi Stříbrné prameny čekejte co nejdřív na této stránceJ

 

Náhledy fotografií ze složky Obrázky

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář